zwichnięcie rzepki

Niestabilność rzepki – przyczyny i leczenie

Niestabilność rzepki, czyli jej zwichnięcie to poważna dolegliwość uniemożliwiająca prawidłowe poruszanie się. Może mieć charakter jednorazowy lub nawracający, dlatego rehabilitacja ma tutaj ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o przywrócenie pełnej sprawności i umocnienie tego elementu narządu ruchu.

Po czym można poznać niestabilność rzepki?

Charakterystyczną cechą zwichnięcia rzepki jest deformacja w obrębie kolana. Rzepka najczęściej znajduje się w jego centralnej części, a po przebytym urazie przesuwa się do bocznej części stawu kolanowego.

Niestety, jeżeli do takiego urazu dojdzie u młodego człowieka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo nawracających problemów. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa budowa anatomiczna. U takich osób występuje tendencja do niestabilności rzepki. Więzadła właściwe rzepki zbyt mocno są usytuowane w bocznej części stawu kolanowego, stąd tendencja do jej przesuwania. Do zwichnięcia może dojść nawet przy niewielkim urazie.

Jeżeli do zwichnięcia dojdzie powyżej 25 roku życia, z reguły nie ma ryzyka nawrotów, ponieważ do zwichnięcia nie doszło wskutek złej budowy anatomicznej a standardowego urazu.

Jak wygląda diagnostyka niestabilności rzepki?

Podstawowym badaniem wykonywanym przy niestabilności rzepki jest RTG. W przypadku problemu, który wystąpił już jakiś czas temu, a rzepka została nastawiona i ponownie doszło do urazu, znacznie szerszy obraz stanu stawu kolanowego pokaże USG lub rezonans magnetyczny.

Jak przebiega leczenie niestabilności rzepki?

Lekarz najczęściej rozpoczyna od leczenia zachowawczego, szczególnie w przypadku pierwszego zwichnięcia rzepki. Staw kolanowy jest unieruchamiany w ortezie wyprostnej lub zakłada się opatrunek gipsowy na 3-4 tygodnie.

Obecnie najczęściej pacjentom polecana jest orteza ze względu na szybszą możliwość wdrożenia fizjoterapii. Fizjoterapeuta najczęściej zaleca w takiej sytuacji jonoferezę oraz krioterapię. W zależności od stopnia uszkodzenia, wskazana jest także terapia manualna.

Tylko w sytuacji, gdy rzepki nie można nastawić, wskazana jest operacja.

Informacja dla pacjentów