rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana – jak wrócić do formy?

Artroskopia kolana to zabieg, po którym niezbędna jest właściwa rehabilitacja pod okiem specjalisty. Jej zaniechanie może mieć negatywny wpływ na prawidłową regenerację. Tylko rehabilitacja i praca nad kolanem zagwarantuje powrót do sprawności. Jak ona wygląda i jakie ćwiczenia są podczas niej wykonywane?

Czym jest artroskopia stawu kolanowego?

Artroskopia kolana jest zabiegiem operacyjnym, który wykorzystuje się w przypadku wielu różnych kontuzji, m.in. tych dotyczących łąkotki, więzadeł (krzyżowego tylnego, przedniego oraz pobocznego) lub chrząstki stawowej. Z racji tego, że jest to zabieg małoinwazyjny, a do jego przeprowadzenia chirurdzy zazwyczaj potrzebują jedynie dwóch małych nacięć, to pacjent może w stosunkowo szybkim czasie rozpocząć rehabilitację. Dobrze wykonana artroskopia, w połączeniu z dobrą rehabilitacją sprawi, że pacjent powróci do sprawności sprzed kontuzji.

Rehabilitacja po artroskopii kolana – wszystko, co musisz wiedzieć 

Po tego typu zabiegu im szybciej udamy się do dobrego rehabilitanta, tym lepiej. Osoba, pod której opieką będziemy, dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, dobrany indywidualnie pod naszą kontuzję oraz jej zakres. Rehabilitację możemy podzielić na trzy kluczowe etapy. Pierwszy z nich jest bardzo ważny, ponieważ pozostałe etapy w dużej mierze zależą od efektów osiągniętych już na samym początku. W tym momencie fizjoterapeuta skupia się, aby pacjent odzyskał pełen wyprost w kolanie. W początkowej fazie kluczowe jest także pozbycie się obrzęku, który jest pozostałością po operacji oraz wszelkiego rodzaju krwiaków.

Gdy uda się osiągnąć cele pierwszej fazy, kolejną rzeczą, nad którym pracuje rehabilitant, jest wzmocnienie mięśni, zwłaszcza czworogłowego oraz praca nad czuciem głębokim. Ma to na celu odpowiednią stabilizację stawu kolanowego.

Jeśli fizjoterapeuta uzna, że pacjent jest gotowy do powrotu do aktywności sportowej, to wówczas rehabilitacja polega głównie na treningu funkcjonalnym. Osoba po operacji przygotowuje się wtedy do takich aktywności jak skakanie czy bieganie, które pozwolą jej na powrót do dyscypliny, którą uprawiała.

Artroskopia stawu kolanowego to zabieg, po którym trzeba się poddać rehabilitacji, zwłaszcza, jeśli chcesz nadal być sprawny fizycznie. W zależności od pacjenta, trwa ona od 6 miesięcy do nawet roku. Interesuje Cię dobry fizjoterapeuta na Kabatach? Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z pomocy doświadczonego specjalisty, który dzięki odpowiedniej wiedzy pomoże Ci dojść do formy sprzed kontuzji.

Informacja dla pacjentów