katleborna terapia manualnaa

Terapia manualna Kaltenborna – charakterystyka i możliwe do uzyskania efekty

Metoda Kaltenborna-Evjentha to odmiana terapii manualnej wymyślonej przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddy’ego Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Pozwala na skuteczną pracę w przypadku wystąpienia zaburzeń czynności narządu ruchu, którym towarzyszą zaburzenia strukturalne.

 Ortopedyczna terapia manualna Kaltenborn–Evjenth, bo taka jest jej pełna nazwa, została opracowana w 1972 roku. Przyczyniła się do lepszej diagnostyki i leczenia różnych odwracalnych zaburzeń czynności narządu ruchu w obrębie kręgosłupa, stawów obwodowych, mięśni i tkanek nerwowych. Poznaj powody, dlaczego stosujemy ją w swojej praktyce fizjoterapeutycznej.

Krótka historia metody Kaltenborn-Evjenth

Ortopedyczna terapia manualna Kaltenborna-Evjentha została wymyślona przez dwóch norweskich naukowców: Freddy’ego Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Przygotowali całkowity system badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi problemami w obrębie narządów ruchu.

Metoda powstała dzięki dorobkowi trzech wspaniałych lekarzy: dr. Jamesa Cyriaxa i dr. Jamesa Mennella z St. Thomas Hospital w Londynie oraz Alana Stoddarda.

Freddy Kaltenborn nie będąc zadowolonym z efektywności działań wykonywanych u swoich pacjentów posiadających dolegliwości bólowe kręgosłupa, wysyłał ich do osteopatów i chiropraktyków. Po czasie przyznawali, że takie podejście poprawia ich stan zdrowia. Na dobre terapia manualna zainteresowała Freddy’ego Kaltenborna w 1950 roku. Jego nauczycielami na studiach podyplomowych byli wspomniani wcześniej James Mennell, James Cyriax jak i Alan Stoddard. Pomogli fizjoterapeucie wybrać takie techniki, które okazały się najskuteczniejsze w zwalczaniu dolegliwości w obrębie narządów ruchu. Efektem było opracowanie w 1958 roku Terapii wg. Freddy’ego Kaltenborna. W niemal tym samym czasie rozpoczął współpracę z Olafem Evjenthem, który był jednym z uczniów tego samego kursu podyplomowego. Powstały nowe techniki badań i leczenia narządu ruchu, które nazwano OMT Kaltenborn-Evjenth Concept. Publiczna prezentacja metody nastąpiła w 1972 roku. Stała się szansą dla dyplomowanych fizjoterapeutów na skuteczną pomoc pacjentom z różnymi dolegliwościami ruchowymi.

Na czym polega terapia manualna Kaltenborna?

Terapia manualna opracowana przez Freddy’ego Kaltenborna oraz Olafa Evjentha składa się z kilku etapów:

  • diagnostyki – wykonywane są specjalistyczne testy manualne, dzięki którym fizjoterapeuta może precyzyjnie określić źródło bólu w konkretnej partii ciała,
  • dobranie metody terapii – wybór jest ogromy, o tym szczegółowo opowiemy w dalszej części artykułu,
  • zastosowanie środków unieruchamiających oraz zmieniających ból, jeżeli zaburzeniom towarzyszą poważne odczucia bólowe.

Metody terapii manualnej Kaltenborna

Wśród najpopularniejszych metod terapii wymienia się:

  • techniki mobilizacji tkanek miękkich – stosowany jest masaż funkcyjny, masaż poprzeczny, relaksacje poizometryczne, stretching mięśniowy,
  • techniki mobilizacji stawów – uruchamianie torebek, więzadeł i kostnych struktur stawów, mobilizacja stawów przy pomocy trakcji i ślizgu w pozycji spoczynkowej,
  • techniki mobilizacji tkanki nerwowej – poprawiają ruchomość nerwów obwodowych, opony twardej i korzeni nerwowych. Zalecane są czynne ćwiczenia stabilizujące, jak i środki bierne takie, jak pasy OMT, bandaże, stabilizatory,
  • zestaw ćwiczeń – utrzymują i poprawiają ruchomość stawów, tkanek miękkich i tkanek nerwowych.

Kiedy terapia manualna Kaltenborna jest najskuteczniejsza?

Terapia manualna Kaltenborna działa na wiele schorzeń i urazów, ale szczególnie warto zastosować ją, gdy występują:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • dyskopatie,
  • skręcenia i zwichnięcia stawów,
  • złamania kości,
  • bóle i zawroty głowy,
  • rwa kulszowa,
  • neuralgia żebrowa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • łokieć golfisty i tenisisty.

Ponadto tę terapię proponujemy także pacjentom ze skoliozą, lordozą i innymi wadami postawy. Wykonujemy ją w przypadku pourazowego ograniczonego zakresu ruchu w stawach i po zabiegach operacyjnych np. związanych z rekonstrukcją więzadeł, endoprotezoplastyką kolan oraz bioder. Program realizowany przez doświadczonego fizjoterapeutę przynosi bardzo dobre rezultaty, czego dowodem jest szereg zadowolonych pacjentów.

Leczenie bólu terapią manualną Kaltenborna

Techniki trakcyjne stosowane w ramach terapii manualnej pozwalają na prawidłowe ustawienie bolącego stawu. Umożliwia to oddzielnie od siebie powierzchni stawowych, a to prowadzi do pobudzenie propioceptorów odpowiedzialnych za czucie głębokie. Znajdują się one w tkance łącznej, torebce stawowej oraz więzadłach. Dochodzi także do zwiększenia aktywności neuronów czuciowych typu A beta, a to redukuje odczucie bólowe w pourazowych stawach.

Terapia manualna Kaltenborna gwarantuje także rozciągnięcie tkanki skórnej nad bolącym stawem, co moduluje odczucia bólowe. Skuteczne jest także odbarczenie receptorów wewnątrzstawowych.

Wykorzystanie terapii we współczesnej fizjoterapii przynosi realne korzyści dla pacjentów, dlatego po wstępnej analizie przypadku, tę metodę chętnie proponujemy każdemu pacjentowi z ograniczeniami w narządzie ruchu.

Informacja dla pacjentów