rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa jako częsta dolegliwość w ciąży

Rwa kulszowa to ostry, występujący z przerwami ból pleców często uniemożliwiający swobodne poruszanie się. Dolegliwość ta występuje u wielu ciężarnych. Rehabilitacja pomaga zmniejszyć odczucie bólu. 

Rwa kulszowa w ciąży – co musisz wiedzieć?

Rwa kulszowa w ciąży pojawia się na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Hormony zmniejszają napięcie więzadeł kręgosłupa, a także zwiększają ruchomość w stawach. Właśnie dlatego już na początku ciąży panie mogą borykać się z tą przykrą dolegliwością.

Wpływ na wystąpienie uporczywych bólów kręgosłupa ma także waga dziecka, jak i szybkość przybierania na wadze przez kobietę. Im większe są te liczby, tym większe prawdopodobieństwo, że rwa kulszowa wystąpi.

Wiele kobiet nie wie, jak poradzić sobie z tą dolegliwością. Istotne jest, aby nie bagatelizować problemu. Należy zrobić wszystko, aby uśmierzyć ból. Pozwoli to na powrót do pełnej sprawności.

Rwa kulszowa w ciąży – najczęstsze objawy

Rwę kulszową bardzo łatwo jest zdiagnozować i na pewno nie pomylisz jej ze standardowym bólem pleców, który u kobiety w ciąży jest naturalny. Do jej najczęstszych objawów należą:

  • ból pojawia się nagle i jest bardzo silny,
  • ból występuje w dolnej części pleców i promieniuje do pośladów, tyłu ud, a nawet do stopy,
  • osłabienie siły mięśniowej w kończynach, w niektórych przypadkach także niedowład,
  • drętwienie i pieczenie.

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

Kobiety w ciąży nie mogą przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, ponieważ mają one negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jedynym bezpiecznym preparatem jest paracetamol. Zalecane jest jego przyjmowanie jednak tylko przy bardzo nasilonych, ostrych dolegliwościach, maksymalnie do 2 tabletek dziennie.

Zachęcamy do zapisania się na masaż na Ursynowie, dzięki któremu można pozbyć się uporczywego bólu, rozluźnić mięśnie i przynieść dla siebie ulgę w bezpieczny sposób. Zalecane są także delikatne ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu lub pod okiem fizjoterapeuty. Kobiety w ciąży na bolące miejsca mogą stosować także zimne i ciepłe okłady. Wskazane są także regularne, częste spacery.

Informacja dla pacjentów