rehabilitacja kolana

Przyczyny niestabilności stawu kolanowego

Staw kolanowy ma bardzo skomplikowaną budowę, co gwarantuje wykonywanie przy jego użyciu wielu złożonych ruchów. Niestety podatny jest na kontuzje, o których tutaj nieco wspomnimy.

Czym jest stabilność stawu?

Najprościej mówiąc, stabilność stawu to fizjologicznie ograniczony zakres ruchomości, po którego przekroczeniu dochodzi do kontuzji.

W przypadku stawu kolanowego, podstawowy ruch jest tocząco-poślizgowy. Kość udowa ześlizguje się i toczy po kości piszczelowej. Ruch jest możliwy w 6 płaszczyznach i w zróżnicowanym zakresie, dzięki czemu możemy prostować, zginać, rotować wewnętrznie i zewnętrznie kolano. Jest to możliwe poprzez specyficzne ukształtowanie końcówek kości udowej i piszczelowej, które budują staw, a także dzięki obecności łąkotki i więzadła. Struktury wchodzące w skład stawu kolanowego także zapewniają jego stabilność.

Stabilność ma kluczowego znaczenie dla prawidłowego korzystania ze stawu kolanowego. Nie schodzi na boki, a ponadto nie dochodzi do nadrywania nerwów, torebki stawkowej czy chrząstki stawowej.

Kiedy zaczyna szwankować staw kolanowy? Anatomia prawdę Ci powie!

Najczęściej do niestabilności stawu kolanowego dochodzi w wyniku urazu skrętnego z całkowitym zerwaniem lub częściowym naderwaniem więzadeł. Najczęściej uszkadzanych jest kilka struktur: łąkotka, więzadło krzyżowe tylne oraz przynajmniej dwa inne.

Podział niestabilności stawu kolanowego

  • Niestabilność ostra – powstaje bezpośrednio po urazie skrętnym stawu kolanowego. Od razu odczuwane jest „uciekanie stawu”. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku wypadku komunikacyjnego, w trakcie gier zespołowych czy uprawiania ekstremalnych sportów. Uszkadzanych jest kilka więzadeł, łąkotka oraz chrząstka stawowa.
  • Niestabilność przewlekła – rozwija się przez kilka miesięcy lub lat. Powstaje w następstwie uszkodzenia całkowitego lub częściowego więzadła krzyżowego przedniego.
  • Niestabilność prosta – jeżeli doszło do uszkodzenia tylko jednego więzadła.
  • Niestabilność złożona – dotyczy uszkodzenia kilku więzadeł i struktur dodatkowych.

W przypadku niestabilności stawu kolanowego niezbędna jest rehabilitacja.

Informacja dla pacjentów