masaż kabaty

Masaż aromaterapeutyczny – charakterystyka i efekty

Masaż aromaterapeutyczny stanowi połączenie leczniczej mocy dotyku z cudownymi właściwościami olejków, które dobierane są do indywidualnych potrzeb danej osoby.

W naszym centrum rehabilitacji, możesz skorzystać z terapii oczyszczającej organizm, przywracającej naturalną harmonię ciała i zapewniającej głęboki relaks. Działania terapeutyczne likwidują stres, negatywne emocje, a jednocześnie poprawiają kondycję skóry.

Czym jest masaż aromaterapeutyczny?

Aromaterapeutyczny masaż stanowi połączenie masażu klasycznego i aromaterapii. Usuwa napięcia z całego ciała, dlatego zalecany jest przede wszystkim po długotrwałym wysiłku fizycznym lub chronicznym stresie.

Masaż aromaterapeutyczny uważany jest za najprzyjemniejszą formę relaksu, ponieważ nie tylko odpręża, ale również redukuje napięcia fizyczne i psychiczne, motywuje do wprowadzania zmian w swoim życiu. W pośredni sposób wpływa także na redukcję tkanki tłuszczowej i wspiera układ immunologiczny. Relaksacyjne działania w obrębie ciała wyrównują stany energetyczne, uśmierzają ból i wyciszają. Wystarczy, że olejki dobrane zostaną do indywidualnych potrzeb danej osoby, a można osiągnąć pełne zadowolenie.

Kiedy warto zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny?

Podstawowymi zaleceniami do wykonania masażu aromaterapeutycznego są:

  • przemęczenie,
  • napięcie nerwowe,
  • przewlekły stres,
  • zmęczenie fizyczne,
  • złe samopoczucie,
  • problemy ze skórą,
  • obrzęki.

Dobrze przeprowadzony masaż na Kabatach poprawia pracę układu immunologicznego, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie serca, a także ulepsza działanie układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego. Najważniejsze jest, aby w jego tracie zostały zastosowane olejki eteryczne o właściwościach podbijających techniki masażu.

Jakie olejki wykorzystywane są w trakcie masażu aromaterapeutycznego?

Kluczowy efekt z masażu aromaterapeutycznego pozwalają osiągnąć dobrane do indywidualnych potrzeb olejki. Warto zapoznać się z ich specyficznymi właściwościami.

Olejek lawendowy

Relaksuje, wycisza, uspokaja. Przywraca równowagę ciała i umysłu, łagodzi bóle migrenowe, a także zmniejsza dolegliwości związane z napadami paniki i zaburzeniami lękowymi. Pomaga w zasypianiu, buduje silny system odpornościowy i przeciwdziała gromadzeniu się płynów w organizmie.

Olejek melisowy

Ma właściwości uspokajające i antyseptyczne, zmniejsza zdenerwowanie, napięcie nerwowe i objawy zaburzeń lękowych. Uśmierza ból osobom cierpiącym na reumatyzm i kobietom przechodzącym menopauzę.

Olejek geraniowy

Wspiera regulację gospodarki wodnej organizmu, dlatego jest skuteczny w walce z cellulitem, przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie. Zmniejsza objawy napięcia nerwowego i nerwobóli. Wpływa na uspokojenie, dlatego zalecany jest osobom mającym wahania nastrojów i zaburzenia emocjonalne. Ma działanie antydepresyjne.

Olejek cytrynowy

Łagodzi nadciśnienie, pomaga odzyskać pokłady energii, a ponadto działa pobudzająco. Łagodzi stany lękowe i silny stres, a także jest pomocny przy łagodzeniu stanów zapalnych skóry.

Olejek różany

Przyczynia się do poprawy wyglądu każdego typu skóry. Pobudza do życia, uspokaja, a także łagodzi napięcia nerwowe. Daje poczucie ulgi i ułatwia zasypianie.

Jak przebiega aromaterapeutyczny masaż na Kabatach?

Intensywność masażu dobieramy do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zależności od dolegliwości i problemu, z jakim się zgłasza. Prawidłowo wykonany, bardzo korzystanie wpływa na ciało oraz psychikę. W zasadzie niczym nie różni się od masażu klasycznego, z tą różnicą, że wykorzystywane są przy nim różne odmiany olejków. Każdorazowo jest bezpieczny, skuteczny, a jednocześnie działa odprężająco.

Kto nie może zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny?

Niestety istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie masażu aromaterpauetycznego. Nie można wykonać go bez odpowiedniego wywiadu z pacjentem i poznania jego stanu zdrowia. Olejki eteryczne bardzo szybko się wchłaniają, działają niczym lekarstwo na całe ciało. Mogą wywołać pewne powikłania zdrowotne i podrażnienia skórne, jeżeli zostaną zastosowane w nieodpowiedniej ilości.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia masażu aromaterapeutycznego są:

  • uczulenie na olejki eteryczne,
  • pewien okres po operacji,
  • epilepsja,
  • zażywanie leków psychotropowych.
  • czynne infekcje, przede wszystkim skórne,
  • świeże zadrapania i skaleczenia,
  • nabrzmiałe węzły chłonne,
  • bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi,
  • żylaki i tendencję do zakrzepów,
  • aktywny artretyzm,
  • ciąża.

Masaż aromaterapeutyczny – podsumowanie

Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem, nieustannie towarzyszy Ci napięcie nerwowe, przeładowanie emocjonalne, a także problemy z adaptacją do danej sytuacji, warto zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny. Działania wykonywane w jego obrębie wyróżniają się podejściem holistycznym, poprawiają ogólną kondycję całego organizmu i przywracają mu równowagę. Masaż łagodzi napięcia fizyczne i psychiczne. Można wykonywać go na całym ciele lub wybranych fragmentach.

Informacja dla pacjentów