rehabilitacja

Kiedy podczas rehabilitacji warto zastosować metodę Kaltenborna?

Istnieje wiele metod, które mają za zadanie pomóc pacjentowi uporać się z bólem i przywrócić ich do aktywności. Jedną z nich jest terapia manualna Kaltenborna- Evjentha. Czym się charakteryzuje i kiedy warto ją zastosować?

Metoda Kaltenborna-Evjentha

Metoda ta polega na kompleksowym leczeniu schorzeń układu ruchu. Terapia manualna wykorzystuje technikę mobilizacji biernej, czyli bez czynnego udziału pacjenta. Dzięki niej możliwa jest diagnoza i działania terapeutyczne w obrębie stawów obwodowych i kręgosłupa.

Technika opracowana przez naukowców Kaltenborna i Evjentha, zakłada, że za pomocą testów manualnych, można w sposób precyzyjny określić przyczynę dolegliwości bólowych. Dzięki wiedzy na temat uszkodzonej tkanki możliwe jest zastosowanie skuteczniejszego leczenia. Rodzaj zmienionej chorobowo tkanki uzależnia użycie konkretnych technik manulanych.

W terapii Kaltenborna i Evjentha jako techniki lecznicze mające przywrócić sprawność pacjentowi stosuje się:

  • masaż poprzeczny lub funkcyjny,
  • rozciąganie mięśni,
  • mobilizacje stawowe,
  • manipulacje,
  • ćwiczenia stabilizacyjne.

Terapia manualna

Terapia Manualna Kaltenborna-Evjentha ma za zadanie zapobiec bólowi oraz zmianom ruchomości w układzie kostnym, mięśniowym i stawowym. Dzięki manualnej mobilizacji możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchów w stawie, zapobieganie zesztywnieniom i eliminacja dolegliwości bólowych. Masaże zmniejszają tkliwość mięśni, powodują rozluźnienie, a także uruchamiają procesy przeciwzapalne. Zastosowanie ćwiczeń pozwala na wzmocnienie mięśni, których zadaniem jest stabilizacja kręgosłupa.

Kiedy zastosować?

Najczęściej metoda Kaltenborna  stosowana, gdy pacjent skarży się na uporczywe bóle i ograniczenie ruchomości w stawach czy w kręgosłupie. Jest także stosowana w przypadku zmian pourazowych i zwyrodnieniowych. Zaleca się ją osobom cierpiącym na drętwienia kończyn i mających dolegliwości migrenowe. Terapia manualna jest także pomocna w przypadku skrzywień kręgosłupa i dyskopatii.

Terapia manualna Kaltenborna-Evjentha jest zalecana w szeregu schorzeń ortopedycznych, które wymagają rehabilitacji. Metoda ta jest kompleksowa, zapewnia diagnostykę oraz efektywne leczenie. Ze względu na swoją specyfikę jest bardzo skuteczna w leczeniu bólu i problemów związanych z ruchomością w obrębie stawów.

rehabilitacja

Czym zajmuje się traumatolog?

Wbrew powszechnemu przekonaniu określenia traumatolog i ortopeda nie są tożsame. Lekarze ci reprezentują dwie odrębne dziedziny medycyny, jedynie blisko ze sobą spokrewnione. Czym zatem zajmuje się traumatolog? W jaki sposób jego praca różni się od tej, wykonywanej przez ortopedę?

Coś więcej niż ortopedia

Traumatolog to lekarz, który jednocześnie jest również ortopedą. Dyplom z traumatologii daje mu jednak nieco większe kompetencje umożliwiające leczenie większej liczby schorzeń. Rzecz w tym, iż ortopeda zajmuje się jedynie narządem ruchu, czyli głównie leczeniem urazów stawów i struktur je tworzących. Traumatolog natomiast leczy schorzenia całego w zasadzie szkieletu, zajmując się chorobami kości i tkanek.

Innymi słowy, ortopeda zwykle leczy, często zabiegowo, urazy będące konsekwencjami wypadków. Traumatolog oprócz tego zajmuje się także schorzeniami mięśni, naczyń krwionośnych, a nawet układu nerwowego.

Kiedy udać się do traumatologa?

Kontakt z traumatologiem jest wskazany w przypadku dolegliwości bólowych lub funkcjonalnych dotyczących szkieletu oraz mięśni szkieletowych. Warto również skonsultować z traumatologiem bóle o nieznanym pochodzeniu. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się w zasadzie całym szkieletem, na dodatek leczy tkanki. Niemniej jednak w wielu sytuacjach konsultuje on przypadki z innymi specjalistami. Dotyczy to zwłaszcza schorzeń naczyń krwionośnych oraz nerwów.

Diagnoza lekarska

Traumatolog wykorzystuje rozmaite techniki diagnostyczne. Niezwykle ważne jest bezpośrednie badanie przeprowadzane w gabinecie. Umożliwia ono lekarzowi np. zbadanie stabilności stawu, który uległ urazowi. Ponadto traumatolog wykorzystuje również badanie ultrasonograficzne, które pozwala mu diagnozować choroby tkanek. W przypadku urazów stawów i kości najskuteczniejsze okazują się natomiast badania radiologiczne. Najczęściej zlecane przez traumatologów są badania rezonansem magnetycznym, wykonywane z kontrastem lub bez niego. W niektórych przypadkach zastosowanie może znaleźć również badanie tomografem.

nadgarstek

Leczenie cieśni nadgarstka – neuromobilizacja

Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie, które często dotyka osoby zajmujące się pracą biurową lub zawodowym pisarstwem. Jakie są najskuteczniejsze metody walki z niniejszym problemem?

W poniższym artykule przedstawiona zostanie metoda neuromobilizacji, która odnosi skuteczne rezultaty w leczeniu niektórych zaburzeń układu nerwowego oraz w terapii bólu związanego z zespołem cieśni kanału nadgarstka.Read More

ortopeda

Jakie zagrożenie niosą nieleczone wady postawy?

Wady postawy to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów, która bardzo często dotyczy małych dzieci. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że problemy z kręgosłupem u ich pociech stanowią bardzo poważny problem, którym powinien zająć się od razu ortopeda dziecięcy, ponieważ w innym wypadku wada postawy może stać się przyczyną wielu fizycznych, a także psychicznych komplikacji.Read More

kręgosłup

Jakie są wskazania do rehabilitacji kręgosłupa?

Częstym problemem, który spędza sen z powiek wielu ludziom, stały się urazy kręgosłupa. Poniekąd jest to wynik prowadzenia przez nas złego trybu życia – siedząca praca, nieodpowiednia dieta i stres osłabiają nasz organizm, nasze kości i mięśnie. Nie jest trudno w takim stanie o problemy zdrowotne. Mogą one jednak dotknąć każdego z nas bez względu na okoliczności. Na szczęście możemy złagodzić ich efekty – obecnie powstaje coraz więcej klinik rehabilitacyjnych, których zadaniem jest wspomóc regenerację i powrót do zdrowia po przebytych urazach. Warto pomyśleć o skorzystaniu z ich usług. Read More

Lori Lori

Rodzaje masażu z różnych części świata

Już w czasach starożytnych odkryte zostały lecznicze i relaksacyjne zalety masażu. Starożytni Egipcjanie masowali stopy, starożytni Grecy zaś uprawiali sztukę masażu klasycznego. W czasach wczesnego Średniowiecza, w Chinach powstał Departament terapii masażem.

Dziś rodzaje masażu odpowiadają nie tylko kulturze kraju, w którym metoda dominuje, ale również konkretnych schorzeniom i potrzebom społeczeństwa. Każdy z nich ma jednak swoje korzenie.Read More

staw skokowy

Uszkodzenie torebki stawowej w stopie. Co zrobić po urazie.

Zerwanie lub pęknięcie torebki stawu skokowego jest stosunkowo często zdarzającym się urazem. Często dochodzi do niego podczas wypadków przy uprawianiu różnego rodzaju sportów. Ból, obrzęk i ograniczone możliwości ruchowe – to pierwsze objawy, jakie zauważymy w przypadku tego urazu. Na czym polega uszkodzenie torebki stawowej w stopie i jak sobie z tym radzić?Read More

masaż twarzy

Profesjonalny masaż twarzy – relaks i działanie przeciwzmarszczkowe

Codzienne nerwy, stres i brak czasu na odpoczynek nie tylko sprawiają, że czujemy się zmęczeni, ale również przyczyniają się do pogorszenia stanu cery i naszego wyglądu. Jak sobie z tym radzić? Rozwiązaniem może być profesjonalny masaż twarzy w gabinecie kosmetycznym – odpowiednio wykonany, przyniesie nam nie tylko relaks, ale również przyczyni się do spłycenia zmarszczek. Czy warto skorzystać z oferty relaksującego masażu twarzy i w jaki sposób działa ten zabieg?Read More