staw skokowy

Uszkodzenie torebki stawowej w stopie. Co zrobić po urazie.

Zerwanie lub pęknięcie torebki stawu skokowego jest stosunkowo często zdarzającym się urazem. Często dochodzi do niego podczas wypadków przy uprawianiu różnego rodzaju sportów. Ból, obrzęk i ograniczone możliwości ruchowe – to pierwsze objawy, jakie zauważymy w przypadku tego urazu. Na czym polega uszkodzenie torebki stawowej w stopie i jak sobie z tym radzić?

Uszkodzenie torebki stawowej – czy jest groźne?

Torebka stawowa jest osłoną dla stawu – pokrywa łączące się ze sobą powierzchnie kości. Zawiera wytrzymałe włókna kolagenowe w zewnętrznej warstwie, a jej wewnętrzna warstwa wytwarza maź, która pełni rolę „smaru” dla stawu. Zerwanie torebki stawowej to popularny uraz – nie jest on bardzo niebezpieczny, jednak zaniedbanie leczenia może spowodować trwałe uszkodzenia, których ciężko będzie później się pozbyć. W przypadku uszkodzeń torebki stawowej w stopie, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja, by przywrócić staw do dawnej sprawności.

Urazy torebek stawowych dzielą się na lekkie, średnio ciężkie i ciężkie – w zależności od tego, w jakim stopniu torebka stawowa została uszkodzona. Jeśli została ona jedynie naciągnięta, dolegliwości nie są bardzo dokuczliwe, a po około trzech tygodniach chory może wrócić do dawnych aktywności. Gorzej jest w przypadku całkowitego zerwania torebki stawowej – ruchy stawu są wtedy silnie ograniczone, ból jest intensywny, a wymagana rehabilitacja może potrwać wiele tygodni.

Rehabilitacja przy urazach torebki stawowej

Chory staw powinien być leczony z uwzględnieniem odpowiedniej rehabilitacji, ale także zabezpieczenia uszkodzonego miejsca przed dalszymi urazami i stabilizacji stawu. Odpowiednie do tego celu są specjalne opaski i ortezy, dostępne w specjalistycznych sklepach. Unieruchomienie stawu przyspiesza proces powrotu do zdrowia i zapobiega nadwyrężaniu stawu. Jeśli ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest dokuczliwy, pacjenci mogą stosować leki przeciwbólowe.

Fizjoterapia przy tego typu urazach obejmuje specjalne ćwiczenia – rozciągające, izometryczne, pobudzające mięśnie do pracy i wzmacniające je, a także te poprawiające stabilność stawu. Dodatkowo stosuje się zabiegi lecznicze – jonoforeza, krioterapia, czy też ultradźwięki).

One comment on “Uszkodzenie torebki stawowej w stopie. Co zrobić po urazie.

  1. Dzień dobry. Kilka lat temu doznałam uszkodzenia torebki stawowej (jeździłam dużo konno staw był obciążony do uszkodzenia doszło przy z siadaniu z konia) stopa bardzo spuchła kiedy przy okazji pokazałam to medykowi na zawodach powiedział że to torebka i do szpitala na usztywnienie oczywiście nie pojechalam… I tu moje pytanie nie odczuwam już żadnego bólu przy jakim kolwiek ruchu jednak kiedy ucisne punk na stopie czuje przeszywający ból ale taki „proszący się o rozmasowanie” jeśli odpowiednio długo uciskam tak jakby się „rozpływa” i potem już mało co czuje ale mogę robić to codziennie… Co powinnam z tym zrobić nie przeszkadza mi to zupełnie w funkcjonowaniu z drugiej strony zastanawia mnie dlaczego ten punk jest tak czuły i po tylu latach dalej „bolałka” działa. Dziękuję jak odpowiecie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *